Jdi na obsah Jdi na menu
 


23.března 2017 Chomutov - Světový den meteorologie

Ve čtvrtek 23.března v 10:15 hod. jsme zahájili provoz meteorologické stanice před ZŠ a MŠ Duhová cesta s.r.o v Halvlíčkově ulici 3675 v Chomutově. Pásku nám přestřihli pozvaní technici z Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem, kteří se zde v Chomutově starají o měřící stanici ČHMU v UnL, která ve Škroupově ulici měří kvalitu ovzduší.

2017-3-23.jpg24.3.2017 Chomutov - pohled na meteorologickou stanici z Kostnické ul.

23.března 1950 nabyla platnost  Konvence Světové meteorologické organizace (WMO) a proto se toto datum bere jako den vzniku Světové meteorologické organizace. Ve čtvrtek 23.března 2017 jsme si připomněli 67.výročí zahájení činnosti této organizace. Československo bylo jedním ze zakládajících států. Výkonný výbor a sekretariát organizace sídlí v Ženevě ve Švýcarsku.

skroupova-ul.jpg

Chomutov Škroupova ul. - stanice ČHMU

Na meteorologické stanici měříme tyto veličiny: vlhkost vzduchu, atmosférický tlak, okamžitou teplotu, min-max teplotu za posledních 24.hod. a srážky. Stanici jsme doplnili stuhou, která umožňuje vizuálně pozorovat sílu a směr větru. Ještě letos doplníme stanici svítícím displejem, který bude zobrazovat aktuálně naměřenou teplotu vzduchu. Do budoucna počítáme s rozšířením měřených veličin.

pristroje.jpg

24.3.2017 Chomutov - část přístrojů umístěných v meteorologické stanici 

......................................................................................................................................................................................................................................................

 

23.března 2009 - Světový den meteorologie

V pondělí 23. března 2009 jsme si připomněli 59 výročí, kdy vstoupila v platnost Úmluva o založení Světové meteorologické organizace (WMO)Jedním z prvních 22 zakladatelů bylo i Československo. Roku 1947 byla obnovena Světová meteorologická organizace pod záštitou OSN. V roce 1950 se WMO stává zvláštním odborem OSN pro meteorologii,hydrologii a související geofyzikální vědy.

19-3-09-meteostanice--8-.jpg

Zde bude umístěna naše malá meteorologická stanice

23-3-09-001.jpg

Pondělí 23.3.2009 stanice je připravena k slavnostnímu zahájení provozu

Počasí a jeho projevy ovlivňují náš každodenní život. Jsme na něm závislí přímo, nebo nepřímo (ovlivňuje výnosy, sklizeň úrody, dopravu, energetiku, vodní hospodářství atd). Právě z uvědomění si této závislosti pramení i náš zájem o sledování a zaznamenávání počasí.
 
Kroužek astronomie vyrobil a zprovoznil malou funkční meteorologickou stanici, která dokáže měřit atmosférický tlak, vlhkost vzduchu, maximální, minimální a okamžitou teplotu. Pomocí jednoduché pomůcky dokážeme určit i intenzitu větru. Do budoucna plánujeme  zdokonalení stanice. Vybudovaná meteorologická stanice nám poslouží i jako názorná praktická pomůcka při výuce fyziky. Při pravidelné meteorologické službě se naučíme samostatně odečítat, zapisovat a vyhodnocovat naměřené hodnoty.

12-10-2010-meteorologicka-sluzba-7a--2-.jpg

Střídáme se při pravidelném zapisování naměřených hodnot 

Meteorologickou stanici vyrobil a nainstaloval kroužek astronomie jako svůj příspěvek k Mezinárodního roku astronomie IYA 2009.

Stanice byla uvedena do provozu v pondělí 23.března 2009 (World Meteorological Day).
 
21-4-10-275.jpg

Chtěli bychom poděkovat všem, kteří přispěli k vybudování naší společné meteorologické stanice.

V místním tisku vyšel článek o výrobě a zahájení provozu naší malé meteorologické stanice.

banner-apo.png

Článek byl zveřejněn i na titulní straně oblíbeného astronomického serveru - APO

Článek si přečetlo  více než 1 500 čtenářů. J

......................................................................................................................................................................................................................................................

 

2005 Jirkov - meteorologická stanice

jirkov.jpg

U příležitosti Světového roku fyziky jsme uvedli do provozu školní meteorologickou stanici.

 

Jaroslav Landa DiS.

Czech Astronomical Society