Jdi na obsah Jdi na menu
 


Světový kosmický týden 2008, 2009...2015

Světový kosmický týden - SKT (World Sapce Weekvyhlašuje Organizace spojených národů (OSN) pravidelně od roku 1999, jako připomenutí významných mezníků v dějinách kosmonautiky a dobývání vesmíru.

17-10-08-skt-2008---8-.jpg

První spolužáci si s paní učitelkou prohlížejí připravenou výstavu

Cíle projektu: 
  • Probudit v dětech zájem o vzdělávání, moderní vědu a techniku
  • Informovat veřejnost o výhodách, které jim přináší kosmický výzkum
  • Seznámit veřejnost s úspěchy, kterých lidstvo dosáhlo při dobývání vesmíru

39-dsc_8436.jpg

Jeden ze snímků prezentace připomínající úspěchy lidstva

 

Chceme ukázat, že kosmonautika zcela běžně přispívá k našemu každodennímu životu. Výsledky, kterých bylo dosaženo, by se neobešly bez chytrých, vzdělaných a pracovitých lidí. Česká republika měla a má v kosmonautice (i astronomii) velmi dobré jméno, i když se o úspěších našich techniků a vědců nedozvídáme z každodenních hlavních zpravodajských relací. Úspěchy ČR v oboru astronomie a kosmonautiky byly zhodnoceny přijetím do nejvyšší odborné světové elity. V oboru astronomie se naše Česká republika stala členem ESO (Evropská jižní observatoř). V oboru kosmonautiky byla Česká republika přijata do ESA (Evropská vesmírná agentura).

http://www.eso-cz.cz

http://www.esa.int/esaCP/Czech.html

 

Tímto projektem podporujeme u našich dětí zvídavost a vhodně je motivujeme k dalšímu vzdělávání především v předmětu fyzika, zeměpis, dějepis, matematika atd. se zaměřením na netradiční pohled na kosmonautiku a její přesahy do dalších věd. Projekt SKT umožní dětem aktivní zapojení do soutěží a netradiční poznání dějin vědy a techniky. 

6-11-09-skt---ckk-093.jpg

Hosté nejvzácnější - M.Halousek z České kosmické kanceláře při besedě se žáky

Světový kosmický týden (SKT) vyhlašuje Organizace spojených národů (OSN) od roku 1999 jako připomenutí dvou významných mezníků v dějinách kosmonautiky – vypuštění první umělé družice světa (4.října 1957, Sputnik-1) a podpisu Mezinárodní úmluvy o mírovém využívání kosmu a kosmických těles (10.října 1967).Česká republika se akcí SKT účastní od roku 2002, kdy se koordinace všech národních aktivit ujala Česká kosmická kancelář. Hned v roce 2002 bylo Česko vyhlášeno jako nejaktivnější nově zapojený stát a v loňském roce bylo úsilí všech našich organizátorů završeno tím, že jsme se umístili na celkovém třetím místě v počtu návštěvníků jednotlivých programů a na čtvrtém místě v celkovém počtu připravených programů z více než 50 zúčastněných států celého světa.

6-11-09-skt---ckk-053.jpg

Hosté z České kosmické kanceláře

Výrazným oceněním zásluh práce českých popularizátorů kosmonautiky bylo i zařazení české studentky Veroniky Šímové do devítičlenné mezinárodní posádky, která si v říjnu 2007, u příležitosti 50.výročí zahájení kosmické éry lidstva, vyzkoušela simulovaný stav beztíže při parabolickém letu ve speciálně upraveném letadle Zero-G.

Do aktivit Světového kosmického týdne se každoročně v České republice zapojují hvězdárny, planetária, školy, kroužky a další organizace. V roce 2007 to bylo 27 organizátorů, jejichž akcí se zúčastnilo přes 10 250 návštěvníků. Česká kosmická kancelář informuje o všech těchto akcích a následně zpracovává souhrnnou zprávu pro celosvětového organizátora SKT – americkou neziskovou organizaci Spaceweek International Association z Houstonu, která vydává závěrečnou zprávu pro Úřad Organizace spojených národů ve Vídni. 

17-10-08-skt-2008---7-.jpg

Budoucí vědci, technici, lékaři, konstruktéři...

Kosmonautika má pevné místo v životě lidí na naší planetě. Setkáváme se s ní prakticky každý den, i když to většina z nás ani nevnímá (předpověď počasí, satelitní televizní, rozhlasové a datové přenosy, nové materiály, vědecký výzkum, internet, radiokomunikace, navigace, atd.). Světový kosmický týden ukazuje především mladým lidem, že kosmonautika je zajímavý a poutavý obor, plný překvapení a nových možností. 

 

Hlavními úkoly Světového kosmického týdne je především celosvětově:

  • Informovat veřejnost o výhodách, které jim přináší kosmický výzkum
  • Podnítit větší využití kosmu pro udržitelný hospodářský rozvoj
  • Demonstrovat podporu veřejnosti kosmickým programům
  • Přivést děti a mládež k zájmu o poznání kosmu a jejich budoucnosti
  • Podporovat instituce při jejich zapojení do kosmických programů
  • Starat se o mezinárodní spolupráci v kosmickém výzkumu a vzdělávání

 

15-dsc_8369.jpg

Odpoledne přišli i rodiče 

47-dsc_8409.jpgOdpoledne přišli i rodiče

...........................................................................................................................

 

logo--kadanske-noviny.png

Kadaňské noviny otiskly článek o našem projektu SKT 2008.

 

banner-apo.png

Astronomický server - Amatérská prohlídka oblohy( APO) zveřejnil článek o naší akci. 

Článek zveřejněný na internetových stránkách České kosmické kanceláře (CSO) přebírají i významné internetové stránky České astronomické společnosti.

http://www.astro.cz/clanek/3838

...........................................................................................................................

 

World Space Week 2008

Česká republika na prvním místě

3.7.2009 náš kroužek získal poděkování z České kosmické kanceláře. Zorganizováním SKT 2008 jsme přispěli k získání prvního místa (v počtu akcí) pro Českou republiku. Naše škola je díky práci našeho kroužku astronomie jmenována na internetových stránkách České kosmické kanceláře a je jmenována i v závěrečné zprávě WSW ve Vídni 2009 J.

 

wsw-2013_poster_final_medium_rez.jpgskt-2014-poster-final.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

skt-2015.jpg

2015 - opět se zapojíme do oslav SKT

Od roku 2007 se každoročně zapojujeme do projektu oslav SKT.

 

Jaroslav Landa DiS

Czech Astronomical Society