Jdi na obsah Jdi na menu
 


20.března - částečné zatmění Slunce v Chomutově  

Zatmění Slunce je jeden z nejkrásnějších přírodních úkazů, který člověk může za život spatřit. Tato příležitost se nám po několika letech opět naskytla v pátek 20. března 2015. Na tento den jsme připravili veřejné pozorování částečného zatmění Slunce.

Úkaz je tak zajímavý, že z řady zemí vyjíždějí expedice, až do velmi vzdálených míst, odkud mohou pozorovat úplné zatmění Slunce. Úplná zatmění Slunce nejsou viditelná vždy ze stejného místa, nýbrž jsou viditelná z různých částí naší planety. Pás kam dopadá stín Měsíce na zemském povrchu je velmi úzký, kdežto jeho délka dosáhne několika tisíc km. Mnohdy stín prochází neobydlenými místy nebo nad hladinou moří a světových oceánů. 

2003-5-31-chomutov--jl.jpg

31.5.2003 Chomutov - částečné zatmění Slunce (Jaroslav Landa DiS.)

Vědecký přínos, který taková výprava slibuje, je tak veliký, že ani nebezpečí špatného počasí a daleké cesty astronoma neodradí. Podle Dr Huberta Slouky (Pohledy do nebe, Praha 1949) první česká astronomická expedice za zatměním Slunce se vydala na svoji cestu v roce 1936 do Japonska.  A druhá expedice současně zamířila do Sovětského svazu. Pás stínu na zemském povrchu tehdy měřil na šířku 150 km a na délku asi 14 000 km.

 

banner-cas.png

Na pozorování částečného zatmění Slunce v Chomutově jsme byli připraveni několik týdnů předem. Informace o naší nabídce veřejného pozorování zatmění Slunce byla od 1. března 2015 zveřejněna na stránkách České astronomické společnosti. 

aa-11.jpg

http://www.astro.cz/na-obloze/slunce/zatmeni-slunce/zatmeni-slunce-v-letech-2011-2020/zatmeni-slunce-20-brezna-2015/akce-v-ceske-republice.html

Místnímu tisku a internetovým serverům jsme včas rozeslali pozvánky a základní informace. Je škoda, že informaci zveřejnila jen dvě média (Chomutovský deník a mujChomutov.cz). Díky Chomutovskému deníku se lidé dozvěděli o připravované akci v našem městě. 

2015-3-20-meteo-sat24.png

20.3.2015 aktuální satelitní snímek http://www.sat24.com

Poslední dny před zatměním, byly vyplněny toliko starostmi o počasí v den zatmění. Neodvážili jsme se hlasitě pronést přání, aby vyšlo počasí a pozorování se podařilo. Pro všechny případy jsme připravili i náhradní program. Ale díky skvělému počasí jsme byli svědky velmi zajímavého přírodního úkazu, který jsme pozorovali přímo na ulici města. 

2015-3-20--19-.jpg

20.3.2015 Chomutov - zatmění Slunce (Jaroslav Landa DiS.)

2015-3-20--26-.jpg

20.3.2015 Chomutov - zatmění Slunce (Jaroslav Landa DiS.)

josef-griml---2-.jpg

20.3.2015 Chomutov. Foto: Josef Griml

josef-griml---4-.jpg

20.3.2015 Chomutov. Foto: Josef Griml

...........................................................................................................................

Naše veřejné pozorování 20. března 2015 nám díky počasí vyšlo na výbornou. Děkujeme Vám všem za upřímná slova a poděkování. Můžeme Vás ujistit, že máme připravené další zajímavé akce, prostřednictvím kterých Vás chceme pozvat do nádherného vesmíru.

chomutovsky-denik-j_dusek--2-.jpg

20.3.2015 Chomutov - fotografování zatmění Slunce. Foto: Josef Dušek

Naše město bylo poprvé uvedeno na stránkách České astronomické společnosti jako místo, kde je nabídnut astronomický program nejširší veřejnosti. Toho si velmi vážíme a uvědomujeme si, že nás to do budoucna zavazuje. Počítáme s Vaší pozorností a zájmem o vesmír, kosmonautiku, Zemi a přírodu. Bez toho by naše dobrovolná práce neměla smysl.

logo--chomutovsky-denik.png

2015-3-21-chomutovsky-denik.jpg

21.3.2015 Chomutovský deník – titulní strana

2015-3-25-nastup.png

2015-3-25-nastup-titulni-str.png

25.3.2015 týdeník Nástup – titulní strana

2015-3-zatmeni-cv--uvod-apo.png

Článek o veřejném pozorování byl zveřejněn na úvodní straně - APO

...........................................................................................................................

 

Snímky z Chomutova reprezentují naše město a ČR v zahraničí

2015-3-29-jl-foto---spaceweather--1-.png

http://spaceweathergallery.com/eclipse_gallery.html

V galerii najdete snímky z několika států světa, kde lidé pozorovali částečné nebo úplné zatmění Slunce. Zde najdete snímky z Faerských ostrovů (Dánsko) nebo Špicberk (Norsko), kde lidé díky skvělému počasí pozorovali úplné zatmění Slunce. 

...........................................................................................................................

Naše snímky najdete i ve fotogalerii na stránkách České astronomické společnosti

2015-3-snimky-jl--astro_cz--2-.png

http://www.astro.cz/clanky/multimedia/fotogalerie-velkolepe-zatmeni-slunce-20-brezna-2015.html

...........................................................................................................................

Tato naše akce je zapsána v kronice města Chomutova 2015

...........................................................................................................................

Poděkování:

Všem spolužákům, kteří nám pomáhali s přípravou společného pozorování

Děkujeme České astronomické společnosti za podporu

Děkujeme redakci Chomutovského deníku za zveřejnění Pozvánky na pozorování

Děkujeme serveru mujChomutov.cz za zveřejnění Pozvánky na pozorování

Děkujeme serveru týdeníku Nástup za zveřejnění textu a fotogalerie

Děkujeme astronomickému serveru APO za zveřejnění článku o pozorování

Děkujeme všem, kteří nám poslali fotografie z pozorování zatmění Slunce

Děkujeme všem, kteří se přišli s námi podívat na zatmění Slunce

logo--chomutovsky-denik.png

http://chomutovsky.denik.cz

logo--mujchomutov.png

http://www.mujchomutov.cz/akce

logo--nastup.png

http://www.nastup.cz

...........................................................................................................................

 

otakar-prochazka--praha-11---chodov.jpg

20.3.2015 foto: Otakar Procházka, Praha - Chodov

2015-3-20-pavlina-fryszova--slavicin---divnice.jpg

20.3.2015 foto: Pavlína Fryszová, Slavičín - Divnice

 

banner-cas.png

Další snímky najdete ve fotogalerii ČAS 

http://www.astro.cz/clanky/multimedia/fotogalerie-velkolepe-zatmeni-slunce-20-brezna-2015.html

...........................................................................................................................

Z určitého konkrétního místa na zemském povrchu lze úplné zatmění Slunce pozorovat přibližně jednou asi za 360 let. Naposledy naši předci mohli úplné zatmění Slunce z území dnešní České republiky vidět 12. května 1706. Příští úplné zatmění Slunce viditelné z území ČR nastane 7. října 2135.  L

Přímo v Evropě (Španělsko) budeme moci úplné zatmění Slunce spatřit 12. srpna 2026. Ze západní části ČR uvidíme toto zatmění jako částečné, kdy ve 20:11 hod SELČ těsně před západem Slunce při maximální fázi Měsíc zakryje 88% Slunce.

2. srpna 2027 nastane úplné zatmění pozorovatelné například z Egypta. Půjde o nejočekávanější zatmění, neboť pás zatmění prochází oblastmi s nejmenším výskytem srážek na světě. V ČR uvidíme toto zatmění jako částečné, kdy v 11:15 hod SELČ při maximální fázi Měsíc zakryje 51% Slunce. 

Podrobné informace o zatmění Slunce v letech 1971 - 2060 najdete na stránkách ČAS: 

http://www.astro.cz/na-obloze/slunce/zatmeni-slunce.html

 

Další informace o pozorování částečného zatmění Slunce 20.3.2015 v České republice najdete na stránkách České astronomické společnosti:

http://www.astro.cz/na-obloze/slunce/zatmeni-slunce/zatmeni-slunce-v-letech-2011-2020/zatmeni-slunce-20-brezna-2015/akce-v-ceske-republice.html

 

Jaroslav Landa DiS.

Czech Astronomical Society